Bir web sitesi kurarken, dikkate alınması gereken birçok faktör vardır ve genellikle ihmal edilebilecek bir husus da kullanılabilirliktir. Görme veya işitme bozukluğu, motor bozuklukları veya öğrenme güçlüğü olanlar dahil tüm bireyler için tasarlanmış bir web sitesidir. Erişilebilir bir web sitesine sahip olmak sadece önyargıya karşı bir sorumluluk değil, aynı zamanda birçok ülkede yasal bir zorunluluktur.

Ek olarak, ticari pazarlama perspektifinden tasarım ve erişilebilirlik özellikleri, açık web sitelerinin daha iyi performans göstermesi ve arama motoru listelerinde daha üst sıralarda yer alması anlamına gelir. Bu nedenle, herkese açık olduğu için, web sitesinin daha geniş bir potansiyel kitlenin ilgisini çekmesi daha olasıdır.

Gerçekler

WHO’ya göre dünyada bir milyardan fazla insan, dünya nüfusunun yüzde 15’i bir tür engelle yaşıyor ve engelli insanların yüzde 40’ı temel günlük aktiviteler için ihtiyaç duydukları yardımı almıyor. Tüm dünyada kronik hastalıklardaki artış ve yaşlanan nüfus gibi faktörler, artan engel oranlarına neden oluyor.

Okunamayan metin, olumsuz renk kontrastları veya zayıf gezinme nedeniyle, web sitelerinin ve mobil uygulamaların çoğu minimum kullanılabilirlik gereksinimlerini karşılamıyor. Bu sadece kullanıcılara değil, web sitesi sahiplerine de zarar veryor. Engelli insanların yüzde 71’i, girdikleri site ulaşılabilirlik dostu bir web sitesi değilse hemen ayrılmaktadırlar.

Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG), kamu sektöründeki tüm web siteleri için karşılanması gereken gereksinimlerin bir listesini belirleyen Aralık 2008’de yayınladı. Yönergeler pek çok kez güncellendi ve WCAG 2.2’nin piyasaya sürülmesi şu anda 2021 için planlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki birçok büyük ülke, bu haritada görüldüğü gibi WCAG standartlarını benimsemiştir:

WCAG standartlarına uymazsanız, yerel yasaların işletmenizi nasıl etkileyebileceğinin farkında olmanız önemlidir. Web sitenize Erişilebilirlik Arayüzü kurarak tanıtılabilen hem ön uç kullanıcı arayüzü hem de tasarım, web sitenizin mümkün olan en uyumlu şekilde kurulmasını sağlamak için arka uç kodu, olması gereken değişikliklerdir.

Değişiklik Yapmak

Mevcut bir web sitesinde iyileştirmeler yaparken onu daha kullanılabilir hale getirmenin zamanını ve maliyetini göz önünde bulundurmalısınız, ancak yeni web sahipleri için doğru adımdan başlamak, sizi daha sonra bir şeyleri değiştirmek zorunda kalmaktan kurtaracak ve olasılığı azaltacaktır. Gereksinimleri karşılamak için web siteniz veya mobil uygulamanız ‘algılanabilir, çalıştırılabilir, anlaşılabilir ve sağlam’ olmalıdır. Web sitenizi nasıl erişilebilir hale getireceğinizle ilgili birkaç ipucu:

Algılanabilir

Kullanıcı arayüzünü ve tüm metin ve görsel verileri izleyicinin kolayca algılayabileceği şekilde sunun. Daha yüksek kontrast seçenekleri, iyileştirilmiş yakınlaştırma özelliği, çeşitli metin aralığı seçenekleri ve üzerine gelirken içeriğe konsantre olma yeteneği sağlayarak, az gören kullanıcılar için ayırt edilebilirliği artırın.

El aygıtları, ipad’ler ve bilgisayarlar gibi farklı boyutlarda birden çok yönelim ve ekran için uyarlanabilirlik sağlayın. Metin alternatifleriyle görsel ayrıntılar sağlayın ve ses içeriği için altyazılara izin verin.

Çalıştırılabilir İşletim

Kullanımı kolay ve kullanıcının içeriği sindirmesi için yeterli zaman sağlayan gezinme ve kullanıcı arayüzü unsurları içeren bir web sitesi oluşturun. Klavye kısayollarını ve klavyeye ulaşmak için konuşma girişi ve yardımcı teknolojileri kullanma becerisini ekleyerek klavye gezinmesinde esneklik sağlayın. Yardımcı teknolojiler aracılığıyla hiçbir ayrıntıyı kaybetmeden farklı şekilde görüntülenebilen içerik oluşturun.

Anlaşılır

Web sitesinin işleyişinin ve bilgisinin hem kullanıcılar hem de yardımcı teknolojiler tarafından kolayca kavrandığından emin olun. Web sitesinde gezinmeyi, kolayca tahmin edilebilir ve güvenilir olacak şekilde ayarlayın. Hataları bulup ileterek ve ayrıca kullanıcı hatalarını düzeltmeye yardımcı olacak çözümler önererek geri bildirim yardımı ekleyin.

Sağlam Stil

Web sitesi, yardımcı cihazları desteklemek için yeterince kararlı olmalı ve teknolojik gelişmelere ve birden çok kullanıcı aracısına uyarlanabilmelidir. Web sitenizdeki öğelere ek ayrıntılar ekleyerek ekran okuyucunun kullanılabilirliğini artıran Kullanılabilir Zengin İnternet Uygulamaları (ARIA) etiketlerini uygulayın. Kullanıcı arayüzünün, kullanıcının ayarlayabileceği bileşenler ve değerlerle değiştirilmesini etkinleştirin.