SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir terimdir. Anlamı “Arama Motoru Optimizasyonu”dur. Arama Motoru Optimizasyonu en basit hali ile web sayfaların Google, Yandex, Bing ve bunun gibi arama motorları tarafından doğru ve verimli bir şekilde taranabilmesi amacıyla yapılan çalışmalardır.

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motorları, tüm siteler arasında dolaşmak, sayfalarını taramak ve veri toplamak için bot ya da robot adı verilen yazılımlar kullanmaktadır. Robotların topladıkları veriler her arama motorunun kendisine özel olan algoritmalarıyla eşleştirilir ve yüzlerce sıralama göstergesi incelenir. Buna göre aramalarda hangi sayfaların daha üstte ya da altta çıkacağı belirlenir.

Arama motorları sıralama yaparken bilinen ve bilinmeyen bir çok algoritma kullanır ancak bir sitenin SEO açısından başarılı olabilmesi için bilinen bir kaç önemli öğe bulunmaktadır. Örnek olarak sayfanın içerik kalitesi ve araması yapılan kelime ile içeriğin ilgisi sıralama açısından oldukça önemlidir. Bunun yanında anahtar kelime seçimi ve anahtar kelime yoğunluğu, robotlar tarafından taranılabilirlik ve mobil uyumluluk, SEO mimarisi ve açısından önemli unsurlardır.

Dijital Pazarlama Açısından Neden Önemli?

Dijital Pazarlama Açısından Neden Önemli?

SEO, dijital pazarlamanın olmazsa olmaz bir unsurudur. Çünkü insanlar her yıl arama motorlarından, merak ettikleri ya da bilgi almak istedikleri konularda, milyarlarca ve milyarlarca arama yapmaktadırlar. Aramalar, bir websitesinin ana trafik kaynaklarından biridir. Güçlü bir SEO’ya sahip web sitesi, marka bilinirliği, ürün ve hizmet satışı performansı ve kazanç anlamında çok büyük bir etkiye sahip olabilmektedir.

Son yıllarda arama sonuçları ise evrim geçirmeye başlamıştır. Arama motorları, kullanıcıları diğer sitelere yönlendirmeye çalışmak yerine direkt olarak bilgiyi vermeye çalışmaktadırlar.

Seo'nun Periyodik Tablosu

SEO Faktörlerinin Periyodik Tablosu

SEO hakkında daha detaylı bilgi almak için Artapot SEO Periyodik Tablosu’nu inceleyebilir ve SEO hakkında derinlemesine fikir sahibi olabilirsiniz.

Periyodik tabloda da görülebileceği gibi SEO’yu etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Genel anlamda başarılı bir seo çalışması için hızlı ve temiz kodlarla tasarlanmış ve zengin içeriklerle oluşturulmuş sayfaların yardımcı özelliklerle desteklenmesi gerekmektedir.

İçerik

Bir web sayfasındaki içerikler SEO’nun en önemli unsurları arasında görülür. İçeriklerin gücü ise bir çok yönden ele alınır.

İçerik Kalitesi

İçerik kalitesi, bir içeriğin okuyucuda bıraktığı etki, profesyonellik hissiyatı olarak düşünebilir. İçerik türlerini 3 farklı kategoride değerlendirebiliriz.

  • Bilgilendirici İçerikler – Doğru, güncel, orijinal ve profesyonel olarak sunulmuş olması gerekmekte, ve çeşitli grafikler ya da görsellerle desteklenmesi gerekmektedir.
  • Sanatsal, Edebi İçerikler – Eşsiz ve orijinal olmaları gerekmektedir. Bu tarz içeriklerin kalemi güçlü kişiler tarafından hazırlanması önemlidir.
  • Haber İçerikleri – Yeterli derinliğe sahip, kendini tekrarlamayan, orijinal habere sadık kalınarak ve geçmişten benzer konu ile ilgili haberlere değinilen içerikler olması gerekmektedir.

İçerikler SEO çalışmasının köşe taşıdır ve gerçekten SEO konusunda iddialı bir duruma gelmek isteyen websitelerin gözardı etmemesi gerekmektedir.

Araştırma

Anahtar kelime araştırması belki de SEO çalışmasını etkileyen en önemli faktördür. İçeriği, kullanıcıların arama hedeflerine uygun bir şekilde hazırlamanıza ve doğru anahtar kelimeleri kullanarak doğru sorulara yanıtlar vermenizi sağlamaktadır. Kullanıcıların arama dilini öğrenmek oldukça önemlidir.

Anahtar kelimeleri kullanırken kendi içlerinde kategorilendirilebilir olduklarını unutmamalısınız. Kullandığınız anahtar kelimeler, bilgilendirici, yönlendirici, yerel bilgi sunan, ya da belli bir eyleme teşvik eden kategorilerde olabilir. Örneğin “dürüm” yazarak Google üzerinden bir arama yaptığınızda sonuçlar büyük oranda yerel bilgi sunan içeriklerle dolu olacaktır. En yakın dürümcü, restoranlar, yeme içme mekanları vs. gibi. Hangi anahtar kelimelerin Google tarafından hangi kategoride ele alınacağını bilmek SEO içeriklerinin başlangıcı olabilir.

Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime araştırmalarının ardından yapılması gereken ise bu anahtar kelimelerin içerikte ve başlıklarda kullanılmasıdır. Anahtar kelimelerin kullanımının doğal bir şekilde gerçekleştirilmesi, içeriğe yedirilmesi, gereksiz ya da aşırı kullanımdan kaçınılması önemlidir. Anahtar kelime yoğunluğuna (içerik uzunluğuna göre değişiklik gösterir) dikkat edilmesi de arama motorlarının dikkat ettiği bir unsurdur.

Güncellik

Arama motorları güncellenmiş içeriklere bayılır. Yayınlanmasının üzerinden zaman geçmiş içeriklerin bazen bilgiler açısından bazen de SEO içerik kurallarındaki değişimlere göre güncellenmesi arama motorlarına, içeriklerinize iyi baktığınızı ve kullanıcıları doğru bilgilendirmeye çalıştığınızı anlatır.

Medya

Yazılar internetin temelidir. Ancak her konuda sadece yazılara güvenmeniz sizi biraz eksik bırakacaktır. Video ve görsel gibi formatlar içeriklerinizi zenginleştirdiğiniz ve ekstra bilgiler sunduğunuz için ön plana çıkmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca içeriklerinize eklediğiniz medya öğelerinin hızlı bir şekilde çalışabilmesi için içerik dağıtım ağı (CDN) kullanmanız da öneme sahiptir.

Cevaplar

Kullanıcıların Google üzerinden sorduğu soruların cevaplarını içeren bir içerik büyük bi öneme sahiptir. Bu tarz içerikler öncelikle tam olarak istediğiniz hedef kitleye hitap edebilmektedir. Ayrıca arama motorları son zamanlarda, sorulan soruların cevaplarını direkt olarak arama sonuç sayfasında göstermektedir. Eğer araması yapılan soruyu yeterince iyi cevaplayan bir içerik oluşturmuşsanız “Featured Snippet” alanında sitenizi görebilirsiniz.

Ayrıca içeriklerinizi “Featured Snippet”‘e göre optimize edebilirseniz Google sesli arama sonuçlarında çıkma ihtimaliniz de artacaktır.

Derinlik

Kullanıcıların arama amaçları farklılıklar gösterebilmektedir. Kısa yanıt arayan bir kullanıcı hızlı bir şekilde yanıt almaya çalışırken detaylı bir inceleme görmek isteyen kullanıcı da aynı içeriği okuyabilir. Bu tarz durumlarda her kesimden kullanıcıya optimum verimi sağlayabilmek için içeriğinizin yapısını doğru bir şekilde dizayn etmeniz gerekmektedir. Kısa yanıtları sayfanızın başında sunmanız, içeriğin devamında ise daha detaylı bilgi vermeniz bir strateji olabilir. Ayrıca sayfa içi linkleme de bu konuda kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Yani İçeriğin Önemi Nedir?

SEO’da bir deyim, içerik kraldır! Bu deyimi biraz açmak gerekirse, belirli bir amacı olan, belirli bir hedef kitleye yönelik, doğru bir şekilde kurgulanmış, açıklayıcı, kaynakları olan, medya öğeleri ile desteklenmiş, anahtar kelime kullanımına ve yoğunluğuna dikkat edilmiş, kullanıcıya yeterli bilgiyi verebilen ve daha fazlasına yönlendirebilen içerik kraldır!

SEO Açısından İçeriğin Önemi Nedir?

Mimari

Periyodik tablodaki diğer bir önemli SEO faktörü site mimarisidir. SEO verimliliği konusunda kritik bir rol oynamaktadır. Site mimarisi, sitenin arama motorları tarafından verimli bir şekilde taranabilmesi, bulunabilirliği ve kullanımı açısından oldukça önem arz etmektedir.

Tarama

Arama motorları bot adı verilen yazılımlar kullanarak tüm web sitelerini taramaya ve içeriklerini kendi bünyelerinde saklamaya çalışırlar. Saklanan bu içerikler, herhangi bir arama yapıldığında kısa bir süre içinde filtrelenerek kullanıcıya sonuç olarak yansıtırlar. Bu nedenle sitenizin kolay bir şekilde taranması ve bot dostu olması önemlidir.

Tarama konusunda botlara en çok problem çıkaran unsurlar, yanlış iç linkleme, hatalı URL’ler ve noindex kullanımıdır.

Mobil

“Mobil dostu” web sitesi, sitenizin mobil cihazlarda görünebilmesi anlamına gelmemektedir. Mobil dostu olan bir web sitesi, mobil cihazlarda hızlı bir şekilde açılabilir, menüleri mobil kullanıma uygun bir yerleşime sahiptir, yazıları, medya varlıkları, buttonları ve linkleri doğru oranda görülebilir ve tıklanabilir olmalıdır.

Son yıllarda kullanıcı istatistiklerine göre arama motoru üzerinden yapılan aramaların %72’lik bir kısmı mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu nedenle SEO çalışması yapılan bir web sitesinin mobil dostu olması çok önemlidir.

Sadelik

Google botları açısından en büyük problemlerden biri çoğaltılmış içeriklerdir. Belirli bir konuda birden fazla içerik oluşturmak kullanıcılara daha iyi hizmet sunabilmek adına dahi olsa arama motorları açısından pek iyi sonuç vermektedir. İçeriklerin doğru link sistemiyle ve sayfalama sistemleri ile donatılması oldukça önemlidir.

Hız

Siteniz hızlı gerek mobil cihazlarda gerek masaüstü bilgisayarlarda hızlı bir şekilde açılabilmeldir. Google üzerinde sıralama yaparken direkt etkisi olan bir unsurdur. Tekrar söylüyoruz, sitenizin SEO avantajına sahip olmasını istiyorsanız hızlı açılmasını sağlayın!

HTTPS Protokolü

Google, HTTPS protokolü kullanmı konusunda siteleri zorlamaktadır. HTTPS protokolü kullanıcılar için büyük bir güvenlik sağlamaktadır. 2014 yılından itibaren Google, bu protokolü kullanan sitelere sıralama avantajı sağlamaya başlamıştı. 2018 yılından itibaren ise protokolü kullanmayan siteleri “bu site güvenli değil” şeklinde uyarmaya başladı.

URL

Ana sıralama faktörü olmasa da URL’lerinizin anlaşılabilir, açıklayıcı ve ayrıştırılabilir olması arama motorları açısından iyidir. Aramalarda URL’lerin görünmesi, bu faktörü önemli bir hale getirmektedir.

Site Mimarisi SEO Gücünüze Güç Katar!

Site Mimarisi Gücünüze Güç Katar!

Dünyanın en görkemli içeriklerini oluşturmuş olsanız da, arama motorları sitenize ulaşamıyorsa, o içerikler kullanıcılar için hiç olmamışlardır. Eğer içeriklerinizin kullanıcılar tarafından bulunabilmesini ve görülebilmesini istiyorsanız, siteniz, arama motoru botları ile iyi geçinebilmelidir.

HTML

HTML faktör kategorisindeki elemanlar, sitenizde kullanacağınız HTML etiketleri ile arama motorları botlarına yardımcı olmayı içermektedir.

Başlıklar

HTML başlıkları her zaman, arama motorları tarafından dikkate alınan en önemli HTML işareti olarak ele alınmıştır. Kullanılan başlıklar hem kullanıcıya hem de arama botlarına, sayfanızın ne ile ilgili olduğunun direkt özeti niteliğindedir. Bu nedenle her bir içerikte farklı başlıklar kullanılması önemlidir.

Ayrıca başlıklar, arama sonuçlarında, tıklanabilir linkler olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ekstra önem arz etmektedirler. Arama motorları, kullanıcılara, anlaşılmaz ya da kötü bir başlık göstermek istemezler.

Açıklamalar

Meta açıklamalar, sayfanızın bir anlamda özeti ya da ne ile ilgili olduğu konusunda, başlıktan daha fazla bilgi sunan unsurlardır. Meta açıklamalar direkt olarak sıralamayı etkileyen bir faktör olarak görünmese de arama sonuçlarında kullanıcının karşısına çıkması ve açıklamaların gerçekten kullanıcılar tarafından okunuyor olması nedeniyle önemli bir faktör olarak görülmektedir.

Yapı

Yapılandırılmış veriler, arama motorlarının, içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olur. Kullanıcılar açısından ise bu sayfada hangi bilgileri, ne derinlikte keşfedebilecekleri konusunda fikir sahibi olmalarına yarar. Google tarafından “rich snippet” olarak adlandırılan arama listelerine girmenize ve daha fazla kullanıcının karşısına çıkmanıza yardımcı olur.

Kod Tazeliği

Google sürekli olarak algoritmalarında değişiklik yaparak kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi amaçlamış bir arama motorudur. Sitenizdeki kodların yeni algoritmalara uygun bir şekilde düzenlenmiş olması ve tarama botlarının rahatlıkla gezinebilecekleri yapının bozulmaması hem sıralama açısından hem de sitenin hız performansı açısından oldukça önemlidir.

AMP

“Accelerated Mobile Pages” teriminin kısaltması olan AMP, sitelerin mobil cihazlarda süper hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir faktördür. Google, kısa zaman önce bazı arama sonuçlarında sitelerin önüne “AMP” ibaresi koymaya başladı. Bu bağlamda arama motorlarının AMP’yi ne kadar sevdiğini anlayabiliriz.

AMP, direkt olarak bir sıralama faktörü değildir. Ancak daha hızlı açılan web sitelerin belli bir SEO avantajına sahip olduklarını daha önce belirtmiştik.

HTML Etkisi

Yapısal olarak SEO’yu etkileyen önemli unsurlara sahip periyodik tablo faktörlerinden biridir. Dikkate alınması gereken detaylara ve SEO çalışmasını mükemmelleştirmek için üzerinde çalışılması gereken teknik özelliklere sahiptir.

HTML'nin SEO üzerindeki Etkisi

Güvenilirlik

Arama motorları sosyal medya hesaplarına ve ortalıkta dolaşan linklere güvenebildiği gibi web sitelerine de güvenebilir. Arama motorları ve kullacılar için web sitelerin güvenilirliğini etkileyen bir kaç faktör bulunmaktadır.

Bunun en basit örneği olarak girdiğiniz herhangi bir e-ticaret sitesine kredi kartı bilgilerinizi ya da kişisel verilerinizi girmenizin güvenli olup olmadığını düşünmenizdir. Örneğin dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biri olan Amazon’a bilgilerinizi verirken herhangi bir tereddüt yaşar mısınız? “Amazon acaba benim bilgilerimi ve hatta kredi kartımı kullanabilir mi?” şeklinde bir soru zihninizde belirir mi? Tabi ki hayır, güvenilir web sitelerine girdiğiniz bilgilerin doğru ellerde olduğu konusunda bir endişe yaşamazsınız. Bunun yanında hiç adını duymadığınız bir sitede ise tam aksine bilgilerinizin akıbetinden endişelenebilirsiniz. Burada oluşan güveni ya da endişeyi etkileyen faktörlere değineceğiz.

Otorite

Bir web sitesinin otorite olması, geniş çevrelerce tanınması ve bulunduğu sektörün liderlerinden biri olması anlamına gelmektedir. Otorite firmaların Google’da üst sıralara çıkması oldukça kolaydır.

Bu durumu sağlayan faktörler arasında, arama sıklığı da yer almaktadır. Sektörün liderleri arasında olan firmalar, direkt isimleriyle aratılmaktadırlar. Çokça aratılan firma isimleri Google tarafından değerli ya da otorite kategorisine alınabilmektedir.

Etkileşim

Kaliteli web sitelerinin sayılabilir etkileşimleri de yüksektir. Etkileşim unsurları ise, kullanıcıların sitede geçirdikleri zaman, site içinde gezinme istatistikleri, ortalama sitede kalma süresi, hemen çıkma oranı gibi veriler sayılabilir.

Arama motorları kullanıcı deneyimlerine hem önem vermektedir hem de incelemektedir. Kullanıcıların uzun süreler geçirdiği web siteleri, arama motorları tarafından “kaliteli” olarak etiketlenmesi ihtimali oldukça yüksektir. Bunun yanında hemen çıkma oranı çok yüksek olan bir web sitesinin yeterli içeriği veremediği, yanlış içerikler sunduğu ya da doğru bir şekilde çalışmadığı yönünde kuşkular oluşur.

İtibar

İtibar zaman içinde gelişen, kullanıcıların arama sonuçlarına göre oluşan ve arama motorlarının süreçleri değerlendirerek anlamlandırabildiği bir faktördür. Kaliteli içeriklere sahip sitelerin itibarı zaman içinde artar. İtibarı yüksek sitelerde yayınlanan yeni içeriklerin üst sıralamalara çıkması, diğer sitelere göre daha kolay gerçekleşmektedir.

SEO Açısından Güvenilir Web Sitesi Nedir?

Güvenilir Web Sitesi Nedir?

SEO’nun sadece teknik bir konu olmadığından, kullanıcı deneyimlerinden, kullanıcı fikirlerinden ve alışkanlıklardan etkilendiğini söylemiştik. Güvenilirlik, kullanıcıların bir site ile etkileşime girmesiyle ortaya çıkan verilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçtur diyebiliriz. Kaliteli ve sektöründe bilinen bir markaya ait web sitesi, kolayca güvenilir siteler arasına girebilmektedir.

Link

Arama motorlarının geliştirildiği ilk yıllarda, linkler en önemli arka plan SEO faktörü olarak görülmekteydi. Günümüzde ise etkisini biraz yitirmiş olmasına rağmen halen önemli bir faktör olduğu gerçeği değişmemiş durumdadır.

Link Değeri

Her link aynı değerde değildir. Önemli bir haber sitesinde yayınlanmış bir haberde görülen bir link ile, herhangi bir sitenin yorum alanına yazılmış ve o sitenin sektörü ile alakasız bir link aynı değerde değildir.

Site İçi Linkleme

Site içi linkleme arama motoru botlarının bir sayfayı daha rahat taramalarını sağlayan, sayfa içeriğini rahat bir şekilde indexlemesine yarayan unsurlardır. Bu sayfada olduğu gibi başlıklara ait linklemeler sayfanın genel konusu hakkında detaylı bilgileri özet halinde sunabilmektedir.

Backlink

Backlinkler, diğer sitelerden sizin sitenizi hedefleyen, yani tıklanıldığında kullanıcıyı sizin sitenize gönderen linklerdir. Backlink, nicelik ve nitelik bakımından incelenmesi gereken bir unsurdur.

1000 farklı siteden aldığınız toplam 1000 link, 1 siteden aldığını 1000 link ile aynı değerde değildir. Bunun yanında link aldığınız sitenin kalitesi, kaç link aldığınızdan daha önemlidir. Bu nedenle SEO çalışması yapılırken, kalitesiz backlink alımı yapmak, spam yorumlar ile çeşitli platformlarda link göstermek gibi yollara başvurmak size pek bir şey kazandırmayacak hatta olumsuz etki oluşturacaktır.

Link’lerin SEO’ya Dokunuşu

Linkleme çalışmaları doğru kullanıldığında sitenizin ve içeriklerinizin kalitesine kalite katabilir ve ummadığınız kadar iyi sonuçlar almanıza yardımcı olabilir. SEO bir çok faktörler bütünün iyi koordine edilmesiyle başarıya ulaşabilir. Hiç kuşku yok ki link çalışmaları bu faktörlerin önemli elemanlarından biridir.

Link'lerin SEO'ya Dokunuşu

Kullanıcı

Arama sonuçları, aramayı yapan kullanıcıdan kullanıcıya değişiklik gösterebilmektedir. Tabi ki herkes bambaşka sonuçlar görmüyor ancak belli başlı, farklılık gösteren arama sonuç listeleri bulunmaktadır. Arama yapan kullanıcılar da bu listelerden birini görmektedir.

Google kullanıcı odaklı bir arama motorudur. Bu nedenle arama yapan kullanıcıya, en faydalı olacağını düşündüğü sonuçları göstermeye çalışır.

Ülke

Kullanıcılar, bulundukları ülkeye göre farklı sonuçlar görmektedir. Örneğin, “maç sonuçları” yazan bir kullanıcı Türkiye’de Türkiye ligi maçlarını görürken İtalya’da aynı aramayı yapan kişi, İtalya ligi maçlarının sonuçlarını görecektir.

Bu noktada dikkate almanız gereken şey, verdiğiniz bilgilerin doğru hedef kitleye hitap etmesini sağlamaktır. Hedef kitlenizin hangi ülkede yaşadığı bazı hedef kitle bilgilerini otomatik olarak bilmenizi sağlamaktadır. Bu bilgiler arasında, konuşulan dil, kullanıcı alışkanlıkları, arama saatleri, kültür gibi öğeler yer alabilir.

Eğer farklı dillerde içerikler oluşturan bir web sitesine sahipseniz, en iyi yöntem, her dil için, farklı hedef kitle özelliklerine sahip içerikler oluşturmak olabilir.

Yerelleştirme

Eğer daha önce “en yakın XX” şeklinde bir arama yaptıysanız görmüşsünüzdür ki arama motorları bu tarz aramalarda, arama yaptığınız marka ya da firmanın ve aynı sektördeki benzer markaların şubelerini ya da mağazalarını sonuçlarda gösterecektir.

Bu tarz şehir odaklı aramalara ait sonuçları hedefleyerek SEO çalışması yapıyorsanız Google My Business ve benzeri ortamlarda firmanızı kaydetmenizde yarar vardır. Bunun yanında Yelp ve TripAdvisor gibi şehir rehberi siteleri bulunurluğunuzu artırmanızda faydalıdır.

Kullanıcı Deneyimi

Arama motorları, kullanıcıları sadece en iyi sonuçlara yönlendirmez, olumlu bir tecrübe yaşayacaklarını düşündüğü sitelere yönlendirir. Sonuçta reklamlarla dolu bir sayfaya ya da doğru bilgileri barındırmayan anahtar kelime bombardımanına tutulmuş bir sayfaya gitmek kullanıcı açısından pek de yararlı olmayacaktır.

Kullanıcı deneyimi, sitenizin hızından farklı cihazlarda rahatlıkla kullanılabilme kabiliyetine, kaliteli içerikten açılış hızına kadar bir çok faktörden etkilenebilir.

Bu bağlamda altyapısı temiz, sade ve performanslı bir web sitesinde kaliteli içerikler barındıran ve kullanıcının kolayca kullanabileceği linkleme yapıları bulunan, ilgili diğer içeriklere yönlendirmeleri sağlayan bir web sitesinin kullanıcı deneyimi puanı yüksek olacaktır.

Geçmiş

Arama motorları aynı zamanda kullanıcıların daha önceki arama ve sonuç tıklamalarını da dikkate almaktadır. Sıklıkla aranarak her defasında tıklanan bir sonuç, o kullanıcı için daha yukarda gösterilmektedir. Bu durumun genele yayılması, yani bir çok kullanıcının belirli sonuçlarda aynı sonuca tıklaması ise sitenin genel SEO performansında olumlu etki oluşturmaktadır.

Hedef (Amaç)

Algoritmalar geliştikçe arama motorları da daha sofistike bir hal almaktadır. Buna göre arama motorları, kullanıcının amaçlarına en uygun web sitesini göstermek için çalışmaktadır. Bu bağlamda amaçları dört farklı kategoride açıklayabiliriz.

  • Bilgi: Genelde belirli bir konuda araştırma yapan, bilgi almak isteyen kullanıcıların aramalarıdır.
  • Yönlendirici: Genellikle belirli bir adresi, bir markayı, bir konumu içeren aramalardır. Google ve Yandex gibi arama motorları, bu tarz aramaların sonuçlarında harita desteği de sunmaktadır.
  • Akademik: Yüzeysel bilgilerden ziyade bir konu hakkında daha derin bilgilere ulaşmaya ve istatistiksel ve grafiksel verilere ulaşmaya çalışan kullanıcıların aramalarıdır.
  • Ticari: Ürün satın alımı ya da fiyat araştırması amacıyla yapılan aramalardır.

SEO’da kelimeler önemli bir ipucu vermektedir ancak hedef kullanıcıların amacını anlamak, SEO çalışmalarında sizi çok daha ileriye taşıyabilir. Amaçlara uygun içerikler oluşturmak alanınızda liderliği getirebilecek yegane faktörlerdendir.

Kullanıcı Davranışları ve SEO

Hedef kullanıcılara doğru zamanda, doğru içerikleri, doğru bir dille sunmak ve kullanım kolaylığı sağlamak, iyi bir deneyimle ve memnun bir şekilde sitenizden ayrılmalarını sağlamak Google tarafından oldukça sempatik bulunacaktır. Bu da olumlu SEO etkisi olarak ödüllendirilmenizin yolunu açacaktır.

Kullanıcı Davranışları ve SEO

Toksin

SEO dünyasına adım atan herkes bir noktada “black hat” olarak tabir edilen şüpheli taktiklerle karşılaşacaktır. Bu taktikler kısa yoldan SEO performansı elde etmek ya da işin kolayına kaçmak için kullanılan ve arama motorları henüz bu kadar gelişmemişken oldukça işe yarayan unsurlardı.

Bu taktiklerin “toksin” ya da “black hat” olarak değerlendirilme sebebi ise Google tarafından fark edildiğinde kötü sonuçlar doğuruyor olması. Google, toksin faktörlere sahip siteleri cezalandırmakta ya da tamamen banlayarak indexlerini kaldırmaktadır.

Gizleme

Kullanıcılara ve arama motoru botlarına farklı içerikler göstererek kandırma yöntemidir. Genelde kullanıcıları zararlı içeriklere yönlendirirken arama motorlarına yakalanmamak için kullanılır. Çoğu toksin faktöre kıyasla yanlışlıkla yapılma ihtimali oldukça düşüktür. Bu tarz taktikler genelde bilinçli olarak yapılır. Ayrıca ihtiyaç halinde yapılması, kullanıcıları zararlı içeriklere yönlendirmeden böyle bir taktik uygulamak herhangi bir sakınca barındırmaz.

İstifleme

Bir anahtar kelimeyi bir sayfada defalarca kullanmanın arama sonuçlarında daha yukarılarda görünmek için iyi bir taktik olacağını düşünebilirsiniz. Ancak normalden daha fazla anahtar kelime kullanmak “Anahtar kelime istifi” en bilinen spam taktiklerinden biridir ve kolayca tespit edilerek arama motorları tarafından cezalandırılmanıza sebep olur.

Anahtar kelimeleri yazının akışında kullanmanız ve doğal olarak bırakmanız iyi bir SEO performansı elde etmek için yeterlidir. Dikkatli olmanız gereken konu, kısa içeriklerde çok fazla anahtar kelime tekrarı yapmamak ya da uzun içeriklerde yetersiz anahtar kelime kullanımı yapmamaktır.

Korsan

Şunu iyice bilmelisiniz ki dijital ürün üreticilerinin en fazla para harcadığı dijital mecra Google’dır. Google’da gelir kaynağının büyük bölümünü oluşturan müşterilerini korumaya bayılır. Bir metin içeriğini, şarkıyı, görseli, video’yu, yazılımı ya da aklınıza gelebilecek diğer dijital ürünleri, herhangi bir yasal hakkınız olmadan ücretli ya da ücretsiz olarak kullanıcılara sunmanız İllegal bir eylemdir. Bu tarz eylemlerde bulunan web siteleri sadece arama motorları tarafından cezalandırılmaz, domain ya da hosting firmaları tarafından da sözleşmeleri feshedilerek yayından kaldırılırlar.

Entrika

Backlink çalışmaları SEO’nun önemli bir unsurudur. Ancak işe para karıştığında olaylar biraz değişiklik kazanabilmektedir. Sitenize backlink sağlayabilmek için bu tarz hizmetler veren backlink firmalarından link satın alımı yapmanız Google ve Bing tarafından yazılı olarak yasaklanmıştır.

Backlink satın alım işlemleri sebebiyle sitenizin cezalandırılması ya da tamamen banlanması ihtimali oldukça büyüktür.

Reklam amacıyla farklı sitelerden kendi sitenize tabi ki link satın alabilirsiniz ancak bunu rel=”nofollow” ya da rel=”sponsored” özellikleri ile yapmalısınız.

Çevirebileceğiniz entrikalar backlinklerle sınırlı değildir. Müşteri yorumları satın almak, link takası yapmak, blog spamı yapmak gibi bir çok yöntem bulunuyor. Unutmayın ki doğal, orijinal, kaliteli olmayan her türlü eylem, kısa vadede kazanç sağlıyor gibi görünse de sonunda hüsrana uğramanıza neden olacaktır.

SEO’nun zamana, emeğe ve yoğun çalışmaya ihtiyaç duyduğunu unutmayınız.

Saklama

Eski “black hat” yöntemlerinden biri de istiflenmiş anahtar kelimeleri, arkaplan rengi ile aynı renkte yaparak saklama yöntemidir. Site içinde kötü görüntü oluşmasını engelleyerek anahtar kelimeleri saklasanız dahi bu kelimeler arama motoru botlarından kaçamayacaklardır. Örnek olarak >bu yazı görünmez< okların arasını mouseunuzla ya da parmağınızla tarattığınızda görünmez bir yazı olduğunu fark edebilirsiniz.

İzinsiz İşlemler

Site içi linkleme ya da görünmez bannerlarla kullanıcıları farklı sitelere ya da içeriklere yönlendirme işlemidir. Bu tarz işlemler kullanıcı deneyimi bakımından sitenize ciddi zararlar verir. Mobil uygulama ve web sitelerinde yoğun olarak kullanılan bu yöntem, kullanıcının yanlışlıkla istemediği bir linke tıklamasına yol açabilecek ve kullanıcının olumsuz deneyim ile çıkış yapmasına neden olabilecek eylemlerdir.

Sağlıklı Bir SEO için Toksinlere Hayır!

Toksin taktikler özellikle arama motorlarının gelişmemiş versiyonlarında oldukça başarı sağlamış ancak günümüzde kolayca fark edilebilen ve çeşitli sonunda hüsranla sonuçlanan taktiklerdir. Kısa vadede yarar sağlasalar bile sonunda elinizde hiç bir şey bırakmayacaklardır.

Sağlıklı Bir SEO için Toksinlere Hayır!

Yardımcı

Arama motorları kendini geliştirdikçe bilgiye ulaşmak kolaylaşmakta ve hayatın içine biraz daha karışmaktadır. SEO faktörlerinden yardımcı unsurları bu bağlamda anlatabiliriz. Kullanıcılar bilgiye ulaşmak için giderek farklı alışkanlık ediniyor. Yardımcı faktörlerde bu alışkanlıklara ayak uydurmakta ön plana çıkıyor.

Ses

Son bir kaç yıldır yaygınlaşan Alexa, Siri, Google Asistant, Cartona gibi sesli yanıt sistemleri SEO açısından da yeni ufukları göstermeye başladı. Sesli yanıt sistemleri önce telefon ve bilgisayarımızda karşımıza çıkarken artık arabalarda ve evlerde de kullanılmaya başlandı.

Bu konu SEO açısından neden önemli? Çünkü insanlar sesli yanıt sistemleri üzerinden arama yapabiliyorlar ve aramaları genellikle başka bir kişiyle konuşur gibi sorarak yapıyorlar. Bu bağlamda içeriklerinizi günlük konuşma şeklinde oluşturulan aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayabilecek şekilde dizayn etmek mümkün.

Görsel

Google, SEO çalışmalarında görsel aramalara odaklanılması gerektiğinin ipuçlarını veriyor. Çünkü son yıllarda görsel aramalar önemli bir trafik kaynağı olarak görünüyor. Bu nedenle içeriklerin, içerik konusu ile ilgili görsellerle zenginleştirilmesi, SEO performansı açısından önemli bir unsur haline gelmeye başlamış durumda.

Yerellik

Yerel aramalara uygun bir yapı oluşturmak işletmenizin ya da markanızın, yakınınızda yaşayan insanlar tarafından keşfedilmesine olanak sağlayacak önemli bir faktördür. İşletme aramaları konusunda uzmanlaşmış bir çok web yazılımı ve uygulaması bulunsa da hala en fazla yerel aramalar, arama motorları üzerinden yapılıyor.

Video 

Google, arama sonuçları arasında videoları da gösteriyor. Bunun yanında bi konu hakkında yaptığınız aramanın video sonuçlarına direkt olarak “video” tabına basarak görebiliyorsunuz. Firmanız için hazırlayacağınız videoları Youtube üzerinden yayınlamak, direkt etkisi olmasa da giderek artan bir SEO önemine sahiptir.

Profesyonel SEO Çalışmalarınızı Birlikte Hayata Geçirelim