İşletmeler, teknolojiyi faaliyetlerine entegre etmek için fazla mesai yaparlar. Müşteri ilişkileri yönetimi araçlarından otomatik maaş bordrosu yazılımlarına kadar, hepsi işimizi nasıl yürüttüğümüzü yeniden tanımlıyor.

Bu noktada teknolojiden etkilenmemiş birkaç iş alanı var. Bu nedenle her şirket sahibi, markasında insanlığın net bir görünümünü korumak için ortak bir çaba sarf etmelidir.

İşte şirketinizin insani dokunuşunu geliştirmeye yardımcı olmanın en kolay yollarından bazıları.

1. Strong Call Center izlenimi yaratın

Bir markanın insanlığına hitap ederken genellikle satış ve pazarlama gibi şeyler akla gelir. Ancak tartışılması gereken en önemli alanlardan biri aslında satış sürecinin diğer ucunda.

Markanızın deneyiminin ayrılmaz bir parçası müşteri desteğinizdir. Bu, tüketicilerin memnun kaldığı anlamına gelir. Bu onların sorularını da yanıtlıyor. Müşteri hizmetleri deneyiminiz aynı zamanda marka sadakati, tekrarlanan işler ve yönlendirmeler gibi şeylerin beslenebileceği yerdir.

Karmaşık, ölçülü ve soğuk hissettiren bir çağrı merkeziniz varsa, uzun vadede şirketinize zarar verecektir. Çağrı merkezi deneyimine bir insanlık duygusu katmanın yollarını arayın. Örneğin şunları yapabilirsiniz:

Müşterinizin zamanına saygı duyduğunuzu gösterin: Müşteri sorgularını koordine etmek ve kolaylaştırmak için çağrı merkezi araçlarını kullanarak bunu yapabilirsiniz. Bu, müşterilerin doğru temsilci ile mümkün olan en kısa sürede eşleştirildiği anlamına gelir.
İnsanlarla iletişim fırsatlarından yararlanın: Müşterilerinizle bire bir ortamda ne kadar çok bağlantı kurarsanız, markanız o kadar çok insan hissedebilir. Her bir etkileşimi kişiselleştirmek için etkileşimli bir video alternatifinin tanıtımı bir örnek olabilir.
Çalışanlarınızı müşteriyi ilk sıraya koymaları için eğitin: Bir müşteriyle iletişim kurarken, müşteri hizmetleri temsilcilerinizi aktif dinlemeyi göstermeleri için eğitmeniz çok önemlidir. Ek olarak, müşterilerinizin sorunlarına yanıt vermek için gereken kritik veriler hakkında her bir temsilcinin hem bilgilendirildiğinden hem de güncel olduğundan emin olun.
Müşteri hizmetleriyle deneyimlerinize insanlık dokunuşunu entegre etmenin birçok yolu vardır. Bunu yaparken, müşteri hizmetlerinizi olabildiğince kişisel tutmak her zaman öncelik olmalıdır.

2. Bireysel nitelikleri iş kültürüne aşılayın

Sıkıca tutulan bir değerler kümesi, iş kültüründen oluşur. Bunlar kasıtlı olarak organizasyon içinde seçilmeli, geliştirilmeli ve dağıtılmalıdır. İdeal bir şirket kültürü, şirketinizin paydaşları, liderliği, personeli ve müşterilerinden satın almayı kolaylaştırır.

Yerinde yerleşik bir şirket kültürünüz varsa, insan dokunuşunu korumak için bunu şirketinizle dışa dönük etkileşimlerde kullanabilirsiniz. Şirketinizde insanlık duygusunu güçlendiren kültürel normlar oluşturarak bunu yapabilirsiniz. Örneğin, hatırlanması gereken bazı özellikler şunları içerir:

Şeffaflık: Halkla ilişkilerinde dürüstlüğe adanmış bir kuruluş bunu temsil eder. Açık bir şirket, soruları görmezden gelmek ve bilgiyi bastırmak yerine kendi hatalarının üstesinden gelebilir ve genellikle bireysel olarak ilişkilerinde kendini bulur.
Özgünlük: Markanıza insani bir dokunuş katmanın en iyi yollarından biri, özgün olmaya öncelik verme isteğidir. Personelin yöneticiler, meslektaşlar ve müşterilerle aynı şekilde gerçekçi olmasını sağlar.
Tüketici odaklı: Müşteriyi ilk sıraya koyan bir kuruluş, etkileşimlerinde insanlık duygusu yaymayı basit bulacaktır. Bu, tüketici paylaşımının, ilgisinin ve dinlemesinin önceliklendirilmesinden gelir.
Belirli bir kültürel temas noktası ne olursa olsun, markanızı insanileştirmek için güçlü bir araç olarak pazarınızın kültürünü görmezden gelmeyin.

3. Bir Sebep Kabul Edin

Son birkaç yılda, yeni kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) tanımı büyüdü. Ancak yine de etkiledikleri çevrenin, kültürlerin ve toplulukların refahına öncelik veren hedefleri destekleyen şirketler kavramına atıfta bulunmaktadır. KSS girişimleri her zaman dürüstlük ve etiğe öncelik vermelidir, ancak markanızın daha yumuşak tarafını göstermenin yararlı yolları da olabilir.

Örneğin, kendisini belli bir noktada karbon nötr olmaya adamış bir araç üreticisini düşünün. Bu sadece şirketin dünyayı kurtarmaya dahil olduğunu göstermez. Aynı zamanda bir insanlık duygusunu ve soğuk, kalpsiz bir kurumsal organizasyonun bazen eksik olduğu şefkat duygusunu temsil eder.

Kurumsal sosyal sorumluluğu destekleyerek topluma, özellikle müşterilerinize, sonuçtan daha fazlasını önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Doğası gereği sıcak, misafirperver ve insani bir mesajdır.

Çağrı merkezinizin atmosferini mükemmelleştirmek, doğru iş ahlakını teşvik etmek ve CSR programlarını desteklemek, şirketinizin insanlığını güçlendirmenin mükemmel yollarıdır. Her biri, insan dokunuşunu kuruluşunuza farklı bir şekilde dahil etmeye yardımcı olur.

Müşterilerinizin refahına yönelik genel bir endişe atmosferi, KSS girişimleri tarafından oluşturulur. Organizasyonunuz içinde, iş kültürünüz temel insan etik eylemlerini teşvik eder. İyi bir çağrı merkezi deneyimi, tüm dünyanın toplumu görmesi için parlamak için ideal bir fırsat sunar. Her üç yöntemin de işinize dahil edilmesi, doğasını aynı anda birçok açıdan ele alır. Bu arada, perde arkasında ne kadar teknoloji kullanılırsa kullanılsın, markanızın çok yönlü bir insanlık duygusunu korumasını sağlar.