Tasarımcı olarak Neden UX?

Tasarımcılar olarak öğrendiğimiz temel şey problem çözmektir ve UX onun kalbidir. Bir müşteriyle her tanıştığımızda, bir şirketle her konuştuğumuzda sorunları çözdüğümüzde onlar için neyin işe yaradığı hakkında onlarla konuşuyor muyuz?

Onlar için çalışmayan nedir?

Nasıl hissediyorlar?

Ve tasarımcılar olarak, doğal bir kapasiteye sahibiz.

Tasarımcıların empatisinin en çok görülebildiği yer burasıdır. Şimdi, UX tasarımcıları olarak, UX tasarımcıları olmaya çalışan ve zaten sektörde olan kişiler olarak, daha fazla müşterinin gelip istekte bulunacağını biliyorsunuz,

Şimdi, tasarımcılar olarak bu bizim için bir tür zorunluluk haline geliyor.

Bunlardan biri, bireyleri bilgilendirmek, UX’in önemini anlamalarını sağlamak ve ardından UX’in katma değerlerini anlamalarına yardımcı olmaktır.

 

Ulaşacakları bu ölçülebilir değer mesafesi nedir?

Tasarımcılar olarak, insanların düşüncelerimizi anlamasını, konseptlerimizi anlamasını, bize hemen inanmaya başlamasını istiyoruz ki bu gerçekçi değil.

Şimdi kapınıza bir satış elemanının geldiğini hayal edin.

Anneniz kapıyı açar ve “Sırt masajınız için yeni bir cihaz var. Tüm fizyoterapi unsurlarını barındırıyor ve fiyatı sadece 3.000 dolar. “Anneniz bu ürünü satın almakla uzaktan ilgilense bile, adamı kovacak ve sonunda ilgisini bile kaybedecektir..”

Yine de neden onu kovacağını düşünüyoruz? Çünkü kapısına gelen pazarlamacının dürüst olduğunu, ödeyeceği paranın karşılığını alıp alamayacağını tam olarak bilemez?

Anneniz bu ürünü almaya nasıl ikna olabilir? Denemek isteyecek. “Deneyeceğim ve benim için işe yarayıp yaramayacağını göreceğim.” demelidir ki bu ürünü satın alabilsin.

Neden test sürüşlerine gidiyoruz?

Bunun gerçek olup olmadığını bilmek istiyoruz çünkü bir fikir edinmek istiyoruz. Bir reklamda kastettikleri şey bu mu? Koltuk, bir araba reklamında bahsettikleri kadar rahat mı? Bu yüzden test sürüşüne çıkıyoruz. Aynı şekilde, insanların tasarımcılara değer katacağınıza inanmayacağını anlamaya çalışmalısınız. UX yapmanın ekstra bir değer katacağını varsaymayacaklar. Bunu nasıl yapıyorsun? Bu değeri nasıl açıklıyorsunuz? Bilemiyorsanız bunun üzerinde biraz düşünmeniz gerekebilir.

Yap ve açıkla.

Kaba bir çizim olabilir, belki çok kaba bir fikir. Bunu kağıda yazar mıydın?

Gerçek olan herhangi bir şey ortaya koyduğunuzda insanlar inanmaya başlarlar, dokunabildikleri, duydukları, gördükleri her şeye, nasıl dokunacağınızı bildiğiniz zaman tüm bu duygular inanmanın önünü açar. İnsanlar seni daha çok dinlemeye başlarlar.

Öyleyse, programcılar olarak, neden UX tasarımcısı olmak zorundasınız?

Bu yüzden bir şekilde tasarım üzerinde çalışmalı ve denemeler yapmalısınız. Çünkü tasarımı anlayarak, ona saygı duyarak ve tasarlayarak endüstriye fayda sağlayabilirsiniz. Hepimiz bir ekosistem olarak birlikte gelişeceğiz. Şu anda UX’in mükemmel olduğunu çünkü iyi kazandığını düşünüyor olabilirsiniz. Sonuçta, UX’te bir talep ve arz sorunu var.

Ancak yarın, bu ‘Neden UX’ tüm tasarımcıların bu sektörde başarılı olması için çok önemli. Neden UX’i anlamanız gerekiyor? Kısa vadeli ve uzun vadeli hedeflerin bu resmini çizebilmeniz gerekir. Kurumlara bunun değer katacağını, karlı yapacağını açıklasaydınız, yardımcı olur. Ve bu olduğunda, bir ekosistem olarak geçişi zorlayabilir miyiz?

Ekosistem olarak kullanıcı deneyimi hakkında daha fazla kişiyi bilgilendirebiliriz. Daha popüler ürünlerimiz olacak. Daha etkileşimli etkileşimler yaratacağız. Bu yüzden tasarımcılar UX kullanıyor.

 

İşletmeler için UX

Şimdi işlerin ticari tarafına geliyor. Size gelen ve “Biliyor musunuz?” Diye soran büyük bir organizasyon hayal edin. Bu ürünün geliştirilmesini istiyorum. Önümüzdeki iki yıl içinde bana milyarlarca dolar kazandıracaklar.

Müthiş! Fantastik!

Sonra? Neden UX’e ihtiyaçları var?

Çekirdek UX olduğu için UX’e ihtiyaçları var. Bunun evrenin çekirdeği olduğunu hayal edin. Pazarlama, teknoloji, finans, satış, reklam, hepsi bunun etrafında döner. Hepsi onun etrafında dönecek. Yani bu, diğer tüm takımları merkezin görüntüsüne getirebilecek, hepsini aynı sayfada toplayabilecek ve nihai hedefin önemini anlamalarına ve bu yönü belirlemelerine yardımcı olabilecek tek merkezdir.

Yani ben çok daha gençken, konuştuğum insanlar bana birçok kez A yapman gerektiğini bildiğini söylediler, sonra B yapmalısın, sonra C yapmalısın, sonra sen D yapmak zorundasın. Artık Z ile başlaman gerektiğine ve geriye doğru gittiğine inanıyorum.

Şirketler için UX’in yaptığı budur.

Bir hedef görüyorsunuz … Bunu nasıl başarırsınız? Bunun için yarattığınız bu güzel rota nedir? İşleri nasıl yapıyorsun? Nasıl ilerliyorsunuz? Nasıl planlıyorsun?

UX hepsi bu. “Şirket gelip” İki yıl içinde milyarlarca dolar kazanacağım “dediğinde,” Biliyor musun? Müthiş! Fantastik! Önümüzdeki beş yıl içinde, size nasıl milyarlar, milyarlar ve milyarlar kazanacağınızı anlatacağım.

Harika ölçeklenebilir ürünlerin üretimi burada yapılır.

Harika şirketlerin planlandığı yer burasıdır.

Bu yüzden … tekrar UX. Kurumun tüm bilgi tabanını çok farklı geçmişlerden aynı sayfaya yerleştirmiş, çok fazla değer katmış, o kadar çok detay katmış, herkesin zihniyetine detaylara o kadar fazla dikkat katmıştır ki, bir şirketin başarılı olduğu yer burasıdır. Artık herhangi bir şirketle konuşurken her zaman ROI hakkında konuşuyorlar.

Herhangi bir kuruluş için nihai hedef budur. Ancak UX’e başka bir derinlemesine bakarsanız, nihai sonucun ROI olduğunu anlarsınız. Bir kez daha, hedefler kısa vadeli ve uzun vadelidir. Kısa vadede, şirketimin kullanıcılarının etkinliğini ve üretkenliğini artırmak isterdim.

Daha kullanıcı dostu olmak istiyorum. Korumayı artırmak istiyorum, zevk getirmek istiyorum, müşterileri mutlu etmek istiyorum. Her kuruluşun altında yatan hedefler, bu hedeflerin tümüdür ve sonuçta üretim olan ROI ile sonuçlanır. Bu yüzden şirketlerin UX’i var.

 

Şimdi en sevdiğim bölüme geçelim – hayalperestler için UX.

Hayalperestler, kim bunlar? Hayalperestler, bir fikri, herhangi biri ve her şeyi olan kişilerdir. Birçok yerde okudum. Ayrıca sektördeki birçok kıdemli kişiden, bir fikir hakkında düşündüğünüzde, evrendeki diğer on kişinin aynı fikri düşündüğünü duydum.

Şimdi, eğer aynı zamanda on kişi sizin gibi olmanız gerektiği gibi aynı fikri düşünürse:

Bir fikri sizin için nasıl önemli hale getirebilirsiniz?

Diğer on kişiye kıyasla rüyanın evrende nasıl daha fazla önemi var? Kullanıcı merkezli tasarımın temelleri bir kez daha. Her şey özüne iner ve rüyanızın bu temelde doğrulanması gerekir.

İşte burada UX devreye giriyor ve diyor ki, “Hayalinizi iş, teknoloji ve tasarım açısından anlayalım.”

Bu üçünü birlikte yaptığımızda teklifinizdeki boşlukların ne olduğunu bildiğimiz ve fizibilitesini gördüğümüz yer burası mı? Bu kavramın USP’sini nasıl önemli hale getirebilirim veya etmeyebilirim? Bu konseptinize diğer on kişinin sahip olmayacağı katma değer nedir?

Başkasınınkiyle karşılaştırıldığında, aynı fikri uygulamanızdaki fark nedir?

 

E-ticaret örneklerine bakalım.

Hepiniz görmüş olmalısınız, değil mi? Tam bir e-ticaret dalgası yaşandı. Birisi tarafından başlatıldı. EBay, Amazon, bunlar erken e-ticaret çocukları, değil mi?

Ve şimdi, bu küçük şeyler için oldukça ticari bir platform. Teknik özelliklerin satın alınmasını istiyorsunuz. Beş farklı site mevcuttur. Ayakkabı alacaksın. Sadece ayakkabı satın almak için ayrı sayfalarınız var. Hepsi kişiselleştirilmiş bireysel hediye satın alma sayfalarınız var. Günümüzde e-ticaret, fikirler ekosisteminde bir fikirdir. Şimdi konsept çeşitli alanlarda çeşitli şekillerde kullanıldı ve bu da diğer şirketleri popüler hale getirdi.

Onlara nokta nasıl geldi? Ortamın belirli bir sorunu olduğunu fark ettiklerinden beri. Belirli öğeler için, insanlar belirli alışveriş yapmak ister.

Sonra, bir noktadan sonra, temel alışverişin ihtiyaç duydukları şey olmadığını anladılar. Hepsi için tek bir platform istiyorlardı.

Amazon kiler, tıpkı Amazon’un yakın zamanda bu kiler özelliğini başlattığı gibi, değil mi? Bunu sevdim. Yiyecek alacak vaktim yok. Eve geliyorlar, yiyeceklerimi sipariş ediyorum ve bu çok kolay. Daal bitti ve sevk edildi. Aynı zamanda, Amazon’dan gadget’lar ve başka şeyler de satın alıyorum ki bu çok uygun. Şimdi, konseptinizin ekosisteminin UX’i içerdiği yer burasıdır.

E-ticarette herkes, hepsinin olağanüstü e-ticaret fikirleri olduğunu varsaydı.

Kavramlarının birkaç farklı metrikte doğrulanması ve ardından USP’lerini oluşturacak şekilde uygulanması onları özel yapan şeydi. Birçok kişi harika şeyler öğrendi ve MBA yaptı ve pazarlama, finans ve tüm bunları okudu. Ancak bu tek yönlü, tek yönlü, tek yönlü bir düşüncedir.

Düzenin veriye dayalı olduğu gerçeğine geri dönelim. Aynı masada farklı fikirleriniz olsaydı, kavramın bir varlık, bir hayalperest olarak ortaya çıktığı açıdan daha fazla şeyi onaylamış olurdunuz.

Bu yüzden UX yeniden çekirdeğe geliyor.

 

Özet

Öyleyse, bunun sonunda söylemek istediğim şey, UX için NEDEN’in en önemli, herkesin UX hakkında düşünürken kendilerine sorabileceği en önemli soru olduğudur. Bir şirket düşünürken UX’e ihtiyacım var. Kendilerini sorgulamaları gerekiyor, neden UX arıyorlar?

Bir hayalperest olarak, bir şeyler yaratmayı düşünürken neden UX’e ihtiyacınız olduğunu kendinize sormanız gerekir. Bir tasarımcı olarak UX yapıyorsanız, UX yapıyorsanız, kendinize neden UX alıştırması yaptığınızı sormanız gerekir? Tel kafesler yapmak, işleri güzelleştirmek için mi çalışıyorsunuz?

Hayır, yoldan gitmelisin. Bu konunun derinliği anlaşılmalıdır ve ancak o zaman bilgi tabanı oluşturulabilir ve tüm bu UX ekosistemi sektörde ilerleyebilir.