Dijital pazarlama, online pazarlama, internet reklamları… Nasıl söylerseniz söyleyin şirketler ve markalar açısından çevrimiçi reklam yapmak artık kaçınılmaz bir gerekliliktir. İnternet kullanımı son on yılda yaklaşık iki katına çıktı ve buna bağlı olarak kullanıcıların alışveriş yapma, karar verme ve firmalarla etkileşime girme alışkanlıkları da değişti.

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamadan farkı sayılabilir olmasıdır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde bir reklamın verimliliği ancak bireysel geri dönüşlerle görülebiliyordu. Dijital pazarlama karmalarının herhangi birinde yapmış olduğunuz çalışmanın sonuçlarını, kaç kişiye ulaşıldı, kaç kişi ilgilendi, ilgilenenlerin yaşları, meslekleri, aile durumu, yaşadıkları yer, ilgi alanları gibi daha bir çok veriye ulaşılabiliyor.

Dijital Pazarlama Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse, internet üzerinden yapılan her türlü pazarlama çalışmasına dijital pazarlama denir. E-posta pazarlama, tıklama başına ödeme yapılan reklam yöntemleri (SEM), arama motoru odaklı çalışmalar (SEO), sosyal medya reklamları ve hatta blog yazıları ile dijital pazarlama çalışması yapılabilmekte. En büyük amacı ise, bir markayı, ürünü, kişiyi ya da organizasyonu daha fazla insana duyurmak ve potansiyel müşterilere verimli bir şekilde ulaşmaktır.

Dijital Pazarlama Varlıkları

Bir ürün ya da marka ile ilgili, internet üzerindeki her şey bir dijital pazarlama öğesi olarak görülebilir. Bir çok insan elinde ne kadar fazla dijital pazarlama öğesi bulunduğunun farkında bile değildir. İşte onlardan bazıları:

  • Websitesi
  • Kurumsal Kimlik Öğeleri (Logo, ikon vb.)
  • Video İçerikler
  • Görseller (İnfo grafik, ürün fotoğrafları, firma dış çekim görselleri vb.)
  • Yazılı İçerikler (Blog yazıları, elektronik kitapçıklar, ürün açıklamaları, müşteri yorumları vb.)
  • Online Ürünler (Websitesi üzerinden verilen ücretli ve ücretsiz ürünler, üyelikler ve hizmetler)
  • Sosyal Medya Sayfaları

Tahmin edebileceğiniz gibi bu liste sadece yüzeysel, genel kategorileri barındırıyor. Sahip olabileceğiniz herhangi bir dijital pazarlama varlığı büyük ihtimalle bu kategorilerden birinin içinde yer alacaktır. Bir çok dijital pazarlama uzmanı yeni kullanıcılara ve potansiyel müşterilere ulaşabilmek için yeni yöntemler geliştirmektedir. Bu nedenle de yukarıdaki liste her geçen gün genişlemektedir.

Dijital Pazarlama Açısından Neden Önemli?

SEO, dijital pazarlamanın olmazsa olmaz bir unsurudur. Çünkü insanlar her yıl arama motorlarından, merak ettikleri ya da bilgi almak istedikleri konularda, milyarlarca ve milyarlarca arama yapmaktadırlar. Aramalar, bir websitesinin ana trafik kaynaklarından biridir. Güçlü bir SEO’ya sahip web sitesi, marka bilinirliği, ürün ve hizmet satışı performansı ve kazanç anlamında çok büyük bir etkiye sahip olabilmektedir.

Son yıllarda arama sonuçları ise evrim geçirmeye başlamıştır. Arama motorları, kullanıcıları diğer sitelere yönlendirmeye çalışmak yerine direkt olarak bilgiyi vermeye çalışmaktadırlar.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri de her geçen gün genişlemektedir. Bizim bahsedeceklerimiz ise genele yayılmış bir şekilde kullanılan stratejilerdir.

Tık Başına Ödeme (Pay-per-click(PPC)) (SEM)

En basit anlamıyla, verilen reklama her tıklandığında bir maliyet çıkaran online reklamlar, Tık Başına Ödeme reklam kategorisine dahil edilebilir. Örneğin Google AdWords, “paid search advertising (ücretli arama reklamları)” olarak adlandırılan bir PPC örneğidir. Facebook Ads ise bir diğer farklı PPC reklam örneğidir.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization(SEO))

Eğer ödeme yapmadan reklam kampanyaları yürütmek istiyorsanız SEO tam size göre. Web sitlerin arama motoru optimizasyonularının artırılması ve sektörle ve arama alışkanlıklarına göre içerikler oluşturularak kullanıcıları firmaya yönlendirme yöntemidir. Bu yöntemde tıklamalara herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak tıklama alabilecek kadar başarılı bir SEO çalışması için zamana ve çeşitli maliyetlere katlanmanız gerekebilir.

Ücretli Sosyal Medya Reklamları

Çoğu sosyal medya platformu, siteleri ya da uygulamaları üzerinden reklam verilmesine imkan sunar. Ücretli sosyal medya reklamları, ilgi uyandırmak ve sektörünüzle ilgilenen insanlara ulaşabilmek için oldukça verimli bir yöntemdir. En fazla verim alınan sosyal medya platformları ise Facebook ve Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest ve Snapchat’dir.

Sosyal Medya Pazarlama

SEO gibi sosyal medya platformları da hedef kitlenize yönelik içerikler üreterek bir çok insana ulaşabileceğiniz, ücretsiz bir dijital pazarlama karmasıdır. Yine SEO’da olduğu gibi sosyal medya da verimli bir şekilde hedef kitlelerinize ulaşabilmeniz için kaliteli içerikler üretebilmeniz, zaman ve emek harcamanız gerekmektedir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı, sitenizi ziyaret eden kullanıcıların toplam sayısı ile “arama” “iletişim” “görüşme yap” gibi tuşları kullananların arasındaki oran ile hesaplanır. Sitenize giren yüz kişiden kaç kişinin bu tarz etkileşimlerde bulunduğu, siteniz üzerinden kaç potansiyel müşteriye ulaştığınızın yansımasıdır. Bu oranı artırmak için web sitesinin kullanıcı dostu bir şekilde tasarlanmış olması ve mobil uyumluluğa dikkat edilmesi gerekmektedir.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama bir diğer emek ve zaman isteyen pazarlama yöntemidir. İçerik karmalarından herhangi birini (blog içerikleri, infografikler, e-kitaplar ve kitapçıklar, videolar vb.) kullanarak potansiyel müşterilere ve hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan  tüm dijital pazarlama çalışmaları, bu kategori altında kabul edilebilir.

Okuyucu Yönlendirme

Herhangi bir sitede, herhangi bir yazıyı okuduğunuzda, yazının altında ya da içerik aralarında, “benzer içerikler” ya da “ilginizi çekebilecek içerikler” başlığı altında göreceğiniz öneriler, okuyucu yönlendirme pazarlamasıdır. Özellikle “clickbait” tarzı içerikler de bu yönteme dahil edilir. Bir haber görselinde ya da başlığında, “Öyle bir şey söyledi ki” “Gözlerine inanamadı” gibi kullanılan yazılar, clickbait olarak tabir edilir.

E-posta Pazarlama

E-posta pazarlama, en eski dijital pazrlama yöntemlerinden biri olarak kabul edilebilir. Genellikle promosyonları, indirimleri, yeni ürünleri tanıtmak ya da kullanıcıları geri çağırmak adına kullanılır.