React ve Vue hala en popüler JavaScript çerçeveleri olsa da, en son JavaScript Durumu raporu, Svelte çerçevesinin en üst konum için en iyi rakip olarak kendini geliştirmeye başladığını ortaya koyuyor.

Svelte, %89 memnuniyete sahip bir kullanıcı tabanına sahip. Ankete katılanların yüzde altmış altısı Svelte kullanmakla ilgilebiyor, ancak aslında sadece yüzde 15’i Svetle kullanılıyor, bu da Svelte’nin katılımcıların sadece yüzde 8’i tarafından kullanıldığı 2019’dan itibaren önemli bir gelişme. Buna karşılık, katılımcıların yüzde 80’i bu yıl React’i, yüzde 56’sı Angular’ı ve yüzde 49’u Vue.js’yi kullandı.

Çalışmaya göre, JavaScript çerçeveleri Angular ve Ember, yıllar içinde memnuniyette önemli düşüşler gördü. 2016’da geliştiricilerin %68’i Angular’dan memnun kaldı, 2018’de% 41’e, 2019’da% 38’e düştü ve ardından 2020’de% 42’ye düştü. Benzer şekilde Ember, ankete katılanların yüzde 47’sini memnun etti ve 2019’da yüzde 30’a düştü. ve 2020’de ankete katılanların yüzde sadece %27’si Ember’den memnun olduğunu belirtti. Ancak memnuniyetin düşmesine rağmen bu sonuçlar henüz geliştiricilierin Ember kullanımını etkilememiş gibi görünüyor. Ankete katılanların yüzde 56’sı Angular’ı ve yüzde 11’i Ember’ı kullandı. Her iki dil için de önceki birkaç yıldaki rakamlarla tutarlıydı.

Ankete katılanların çoğu (yüzde 80,6) JavaScript’in genel dil için doğru yönde gittiğini düşünüyor. %4,1 dilin doğru yönde gittiğine katılmıyor ve %15,3 tarafsız olduğunu söylüyor. Şu anda JavaScript uygulamaları oluşturmanın aşırı karmaşık olduğunu düşünenler ile yapmayanlar arasında daha fazla ayrım görülüyor. Geliştiricilerin %39’u aşırı karmaşık olduğunu, %26,2’si tarafsız olduğunu ve %24,4’ü kararsız olduğunu belirtiyor.

JavaScript geliştiricileri, uygulamaları oluştururken aldıkları keyif konusunda;

%42,8’lik bir kesim JavaScript ile uygulama oluşturmayı sevdiklerini, %45,9 kabul edilebilir düzeyde keyif aldıklarını ve %3,5’i keyif almadıklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra, geliştiricilerin %68,7’si, birincil programlama dillerinin JavaScript olmasını isteyebileceklerini belirtiyor.

Eski zamanlardan beri, filozoflar JavaScript Paradoksu üzerinde kafa yoruyorlardı: Bir yandan heyecan verici yeni dil özelliklerini ve kitaplıkları olan ve geliştirici deneyiminizi çok daha iyi hale getirmeyi vaad eden özellikleri bekliyorsunuz. Bir yandan, kararlılık ve basitlik arzuluyorsunuz, böylece zamanınızın yarısını kıvrımlı GitHub sorun başlıkları ve eski Yığın Taşma soruları arasında gezinmek zorunda kalmadan nihayet işlerinizi halledebilirsiniz. Öyleyse hangisi? Yeni ışıldayan frameworkler mi yoksa eski güvenilir frameworkler mi sizin tercihiniz?  2020, her ikisinden daha azına razı olamayacağımızı her zamankinden daha fazla gösteriyor. İyi haber şu ki JavaScript topluluğu, heyecan verici bir 2021 vaat eden zorluğun üstesinden geldi